Ekonomi

Muğla Tarımsal İşbirliği Kooperatifi Defne Yaprağı Satışıyla Üreticiye Katkı Sağlıyor

Muğla sınırları içerisinde faaliyet gösteren tarım kooperatiflerinin Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde toplanmasıyla kurulan Muğla Tarımsal İşbirliği Kooperatifi’nin satış ve pazarlama çalışmaları üreticilere fayda sağlamaya devam ediyor.

Tarımsal İşbirliği Kooperatifi, kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılmak üzere yurt içinde 5 ton defne yaprağı satışı gerçekleştirerek üreticilere katkı sağladı. Doğadan toplanan defne yaprakları kurutulup satılıyor. Distilasyon tesisinde yağı çıkarılarak defne yağı olarak da satışı yapılabilmektedir. Muğla’nın birçok ilçesinde bulunan defne defnesini üreticiler gerekli izinleri alarak toplayabilmektedir.

Muğla Tarımsal İşbirliği Kooperatifi kurulduğu günden bu yana yurt dışına 3 ton tahin, yurt dışına 2 ton çağla turşusu, büyük süpermarket zincirlerine çilek ve son olarak Muğla ve İl sınırları içerisinde üretilen 300 litre kekik yağı, 300 litre tıbbi aromatik bitki ihraç etmiştir. Büyükşehir Belediyesi Distilasyon tesisinin büyük katkısı oldu. 1 litre adaçayı yağı ve 300 litre lavanta yağı sattı. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu