Ekonomi

Türk bankalarının finansmanında aslan payı iki körfez bankasına ait

Küresel bankaların Türkiye’de bıraktığı finansman açığını Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bankalar dolduruyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre; Körfez ülkelerinin en büyük bankalarından Abu Dhabi Commercial Bank PJSC ve Emirates NBD PJSC, bu yıl Türk bankalarına sendikasyon kredilerinin yüzde 61’ini sağladı. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 15 civarındaydı.

Birçok uluslararası banka, Erdoğan’ın beş yıllık bir dönem için yeniden seçildiği Mayıs seçimleri öncesinde uygulanan alışılmışın dışında ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’ye karşı temkinli davranmıştı.

Türk bankalarına kredi sağlayan ING, Deutsche Bank AG, Citigroup Inc. ve Standard Chartered, bu yıl yüzde 18 olan sendikasyon kredilerinin yüzde 33’ünü sağladı.

İlişkilerin gelişmesi, Emirates NBD’nin Denizbank A.Ş.’yi satın alması da dahil olmak üzere, ülkede bir dizi ticaret anlaşmasına, takas anlaşmalarına ve yatırımlara yol açmıştır. 2019’da

Türkiye, düşen döviz rezervlerini desteklemek için geçen yıl BAE ile 4,9 milyar dolarlık bir takas anlaşması imzaladı. Katar, iki ülke arasında ilk kez 2018’de imzalanan 15 milyar dolarlık takas anlaşmasını 2021’de uzattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu